Baskının başarısını belirleyen üretici değil, yaratıcıdır.

Bu blog yazısının ilham kaynağı ve özetlediği konu, Dr. Joe Webb’in Connect 2018’de yaptığı “On the Right Side of Creative Destruction“ adlı açılış konuşmasının bölümleridir.

Devir değişiyor

Geleneksel baskının azaldığı ve bazı geleneksel tabela ve ekran grafikleri uygulamalarının metalaştığı gerçeğini yadsıyamayız. Baskı dünyası değişiyor ve evrim geçiriyor ve sonuç olarak bizim de bu değişime ortak olmamız ve ilk başta çok bariz bir şekilde fark edemeyeceğimiz yeni ve kazançlı fırsatlar bulmamız gerekiyor.

Baskı konusunda belirsiz bir pazar

Geleneksel baskı tüketimi, ticari baskı makineleri ile yapılan baskı üretimi her geçen yıl giderek azalıyor. Pek çok kişiye göre bu gerilemenin en büyük sebebi internettir. Artık neredeyse herkes bilgiye anında ve çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. İnternet, Google, YouTube ve diğer sosyal medya kanalları bilgiyi istediğimiz zaman ve istediğimiz şekilde bulmayı ve almayı o kadar kolay bir hale getirdi ki, basılı haldeki bilgiye olan ihtiyaç oldukça azaldı.

Baskı sektörüne giren afiş, tabela ve ekran üreticileri sayısı çok daha fazla ve bu kişiler çoğu zaman düşük maliyetli inkjet ekipman ve baskı piyasası hakkında çok az bir bilgiyle bu işe girişiyorlar. Bu pazara ilk adımı atma konusunda hevesli olan ve düşük, rekabet etmesi zor fiyatlar sunan bu baskı üreticilerinin ortaya çıkması pazarı alt üst etti ve çok sayıda geleneksel tabela ve görüntü grafikleri ürünlerinin bir meta haline gelmelerine neden oldu.

Geleneksel baskıdaki azalma ve bazı poster baskılarının metalaşması, baskı alanına hakim olmayan ve bu alandan gözü korkan, baskı ile neler yapılabileceği konusunda neredeyse hiçbir deneyimi veya bilgisi olmayan bir potansiyel baskı alıcıları ve baskı belirleyicileri nesli oluşturdu. Bu durumda baskı üreticileri bir karar vermeliydiler. Harekete geçmezlerse yok olacaklardı.

Yaratıcılık ve dijital baskının önemi

Tüm umutlar tükenmedi ve baskı ölmedi. Bu sadece, bizim pazarı takip etmemiz ve tüm bu karmaşanın içinde çığır açmak ve öne çıkmak için baskının yeni, yaratıcı şekillerde nasıl kullanılabileceği konusunda bilgilendirme yapmamız gerektiği anlamına geliyor. Bunun için zihniyetin, ürettiklerinizin ve size yeni, kazançlı fırsatlar yakalama imkanlarını kazandıracak teknolojinin değişmesi gerekiyor.

Hayır, baskı ölmedi, ama “ölmedi” demek “yaşıyor” anlamına da gelmiyor

İşin sırrı Yaratıcılık. “Baskının başarısı ve kar oranı, onu üreten kişinin değil, yaratan kişinin becerisine, yaratıcılığına, esnekliğine ve uyum yeteneğine bağlıdır (teşekkürler, Dr. Joe).”

Dijital baskı yeni, yaratıcı fırsatlara hükmediyor ve dijital baskı dünyasındaki seçenekler ve imkanlar artıyor. Yeni Geniş Formatlı Baskı Evrimi Alanındaki Fırsatları Yakalama tanıtım yazısını indirin. Bu yazıda, günümüzde evrim geçiren endüstrideki en yeni geniş formatlı baskı fırsatlarından nasıl faydalanılacağı işleniyor. 

Özel baskı imkanları ile yüksek kar oranlı uygulamalardan faydalanma

Bu şekilde yaratıcılığa odaklanarak özel uygulamaları yapmaya başlayabilecek ve özel pazarlara girebileceksiniz. Ama önce doğru araçlara sahip olmanız lazım. EFI’nin kapsamlı VUTEk hibrit inkjet ürün serisi; tabela, grafik ve görsel iletişim araçları kullanan şirketlerin daha fazla ürün sunabilmelerini ve yeni ve büyümekte olan pazar alanlarına girebilmelerini sağlayabilir. Üretim seviyesindeki, rulo beslemeli/flatbed bu baskı makineleri üstün bir görüntü kalitesi, çok çeşitli eşsiz ve özel malzemelere baskı yapmak için LED teknolojisi, beyaz ve şeffaf mürekkepler, çok katmanlı baskı imkanları ve ısıyla biçimlendirme uygulamalarındaki malzemeye baskı için özel olarak tasarlanmış mürekkepler sunmaktadır.

Mürekkepler, Malzemeler, Kaplamalar ve Hayal Gücüyle Kapasitenizi Hızla Yükseltmenin 6 Yolu” adlı e-Kitabımızı edinin. Bu kitapta, çok çeşitli kazanç olasılıklarının kapısını açacak, baskı işletmenizi harekete geçirecek ve sizi temelden güçlendirecek çok harika altı dijital mürekkep baskısı tekniği bulunuyor.

KAPASİTEYİ YÜKSELTMENİN 6 YOLU

ÜCRETSİZ e-Kitabı hemen indirin!

 

Daha çok bilgi ister misiniz? “Katmanlı Beyaz ve Şeffaf Mürekkep Fikir Kitabı” ile her türden harika ve yaratıcı fikir için nasıl beyaz ve şeffaf mürekkep katmanı oluşturabileceğinizi ayrıntılı olarak anlattık.

BEYAZ VE ŞEFFAF MÜREKKEP KATMANI

ÜCRETSİZ fikir kitabımızı hemen indirin!

 

EFI’nin Select dergisine abone olun ve inkjet baskı dünyasındaki son haberleri, örnek çalışmaları ve baskı makinesinden daha fazla verim almaya yönelik ipuçlarını üç ayda bir öğrenin.

Leave a Reply