Geniş formatlı dijital inkjet teknolojisinin evrimi boyunca görüntü kalitesi ve üretkenlikte önemli atılımlara şahit olduk.

 

Günümüzün inkjet baskı makineleri, üretim seviyesi hızlarında yüksek çözünürlüklü görüntüler üretiyor. Bu durumu günümüzün POP baskı makinelerinde, üst seviye pazarlarda yüksek hızlı baskılarda ve oluklu ve ambalaja baskı alanında yaşanan analogtan dijitale geçişte bir devrim yaratan single-pass inkjet teknolojisinde görüyoruz.

 

Daha hızlı geri dönüşler…
Daha hızlı iş geri dönüşlerine olan talep arttıkça (pek çok son müşteri sık sık 24 saat içinde üretim geri dönüşü talep ediyor), baskı sağlayıcıları satın alma kararı verirken en üst önceliği baskı makinesi hızlarına veriyor.

 

…daha hızlı bir teknoloji gerektirir.
Inkjet baskı teknolojisi giderek hızlandığı için daha verimli ve otomatikleştirilmiş bir iş akışına olan ihtiyaç da artıyor. Daha hızlı iş alımı ve dosya işlemeden, malzemeyi daha verimli şekilde beslemeye ve yapraklar baskıdan kesiciye geçerken bunları oynatma ihtiyacını ortadan kaldırıp sonlandırmayı hızlandırmak için biten grafikleri daha verimli şekilde indirmeye kadar pek çok işlem otomatikleştirilmiş iş akışlarına dahil ediliyor.

 

Üretim seviyesi inkjet teknolojisi söz konusu olduğunda otomatikleştirilmiş malzeme işlemenin giderek önem kazanmasının 5 ana sebebi:

 1. Baskı makinesinin üretim hızından tam anlamıyla yararlanmak ve baskı makinesine yaptığınız yatırımın karşılığını en üst seviyeye çıkarmak için gereklidir
 2. Üretiminizin tutarlı olmasını ve her işte, her gün tekrarlanabilir olmasını sağlar
 3. Daha hızlı paketleme ve sevkiyat için kızaklar üzerindeki basılmış çıktı istiflerinin sabit durmasına yardımcı olur
 4. İş gücünde önemli ölçüde tasarruf sağlar:
  1. Üretimi sürdürebilmek için bir kişinin malzeme yükleme ve başka bir kişinin de boşaltma yapma ihtiyacını ortadan kaldırır
  2. İş gücü maliyetleri %75 düşer, çünkü artık bir kişi iki baskıyı gerçekleştirebilir (4 kişi yerine 1 kişi)
 5. Baskı makinesi operatörünün zamanını optimize ederek malzemeyi yüklemek ve boşaltmak yerine daha önemli işlere odaklanmasını sağlar

 

Tanımlanmış otomasyon seçenekleri.
Desteklenmiş üretimden tam otomatikleştirilmiş malzeme işlemeye ve aradaki tüm seçeneklere kadar çok sayıda otomatikleştirilmiş malzeme işleme seçeneği bulunmaktadır. Başlıca baskı makinesi üreticilerinin çoğu bu seçenekleri şu şekilde tanımlıyor:

 • Otomatikleştirilmiş boşaltma, malzemenin baskı makinesine elle yerleştirilmesi ve otomasyonun malzemeyi bir palet üzerindeki bir yığının üzerine kaldırmasıdır.
 • 3/4 otomasyon ile, yükleme işleminin bittiğini belirten ve ardından işlemi baskı döngüsüne geçiren bir operatör tarafından malzeme sehpa üzerine yerleştirilir. Otomasyon, yazdırılan parçayı arka uçta bir palet üzerindeki yığına kaldırır.

 

 

 • Tam otomasyon, yani paletten palete konsepti, size bir palet üzerinde istiflenmiş malzemeyi besleyici içine yerleştirme imkanı sunar. Besleyici bunu bir sehpaya yükler, ardından bir geçiş sehpası üzerinden taşıyarak baskı makinesine götürür. Basılan grafikler geçiş sehpasının çıkış tarafına ilerler ve tamamen otomatik bir malzeme istifleyicinin içine girer.

 

Bu teknolojilerle hızınızı daha da artırın.
İstediğiniz sonuçlara ulaşmak için otomatikleştirilmiş malzeme işleme seçeneklerine ek olarak kullanabileceğiniz birkaç teknoloji daha bulunuyor. Örneğin size malzemeleri tamamen in-line olarak oynatma, ayrıştırma, taşıma ve istifleme imkanı sunan bir endüstriyel robotlu veya tamamen otomatikleştirilmiş teknolojiye sahip kesim sistemlerine göz atın.

 

Bir sonraki üretim seviyesi inkjet baskı sistemi tercihinizi yaparken mevcut otomatikleştirilmiş malzeme işleme seçenekleri hakkında bilgi almayı sakın unutmayın.

Leave a Reply